İçerik etiketlendi: ‘tıbbi teknoloji’

SGK,tıbbi teknoloji

Editör Yazısı – MedNews Sayı 26

Sevgili Dostlarımız,

spilleautomater pa nett lar deg spille fra den komforten og uforstyrretheten av ditt eget hjem.htm/editor_sayi_24″ rel=”attachment wp-att-8″>2008 yılı başında Özel Hastane Yatırımları ve eşzamanlı olarak özel sektörde yüksek teknolojili tıbbi cihaz yatırımları konusunda getirilen kısıtlama, yine 2008″in yaz aylarında SGK”nın özel sağlık hizmetleri için öngördüğü azami 0″luk ek ödeme kararı ve Eylül”de başlayan ekonomik krizin etkileri yüksel teknoloji tıbbi cihazlar pazarını @”lara varan oranda küçültmüştür. Burada, özellikle 15 Şubat 2008″de getirilen özel sektör yüksek teknolojili tıbbi cihaz yatırımlarına ait kısıtlamalara hangi kriterlere göre izin verileceğinin halen belirlenmemiş olması da sektörün önünü görmesine engel olmakta ve planlama yapmakta zorlanılmaktadır.

Bir TıpGörDer üyesi olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye Yüksek Tıbbi Teknoloji Haritası çalışmasını tamamladık. Harita konusunda bilgileri Sağlık Bakanlığı, Türk Radyoloji Derneği Fordelen er selvfolgelig at spilleautomater pa nett lar deg spille fra den komforten og uforstyrretheten av ditt eget hjem. ve de Türk Basını ile paylaştık. Buradan birkaç önemli çıkarım yapılması gerekiyorsa;

Türkiye Yüksek Tıbbi Teknoloji yoğunluğu konusunda OECD ve AB ülkeleri ortalamalarını altındadır. Fakat, özellikle geçtiğimiz yıllarda yoğunluk artmış ve bazı gelişmiş Avrupa ülkelerini de geçmiştir.

MR ve CT gibi teknolojiler tüm ülke saffına yayılmıştır. Her ilimizde CT mevcuttur, MR olmayan il sayımız da dokuz adettir.

Yüksek Tıbbi Teknoloji yatırımlarında özel sektörün payı oldukça yüksektir. Özel sektör yatırımlarının payı (hizmet alımlarıyla beraber) CT”de f, MR”da ?”dir. Bu da, ülkemizde bu teknolojilerle halkımıza hizmet verilmesinde özel sektörün önemli bir rolü olduğunu göstermektedir.

Bahsi geçen bu yüksek tıbbi teknolojilerin etkin kullanılması için bunların periyodik bakımlarını doğru ve ehil kişiler tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır. Bir diğer unsur da, bu cihazların arızalanan yedek parçalarını en hızlı şekilde tedariki gerekmekte ve cihazların çalışırlığının (uptime) yüksek tutulması gerekmektedir. Fakat, Ocak 2009″da çıkan bir düzenleme ile tüm yedek parçaların ithalinde istenen CE onayı ve belgesi nedeniyle yedek parçaların zamanında teslimi mümkün olmamaktadır. Böyle bir uygulama CE”nin çıktığı Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde bile yoktur. Malesef , bu yüzden yedek parça ithal işlemleri uzamakta , bu durum yüksek teknolojili ve meblağlı tıbbi cihazların çalışırlığını olumsuz yönde etkilediği gibi kimi zamanda uzayan randevu kuyrukları hastaları dahi madur etmektedir.

Özellikle, Dünyanın ve ülkemizin İçinde bulunduğu ekonomik durumda sağlık sektörünün etkinliğini artırmak için bahsi geçen konularda hızlı bir şekilde iyileştirmelerin yapılması hepimiz için büyük önem taşımaktadır.

Saygılarımla,
T.Ufuk Eren

Devamını Oku Yorum Yok